Shot Show 2020 Başladı

Shot Show 2020 Başladı

Yerli Fişek Üreticisi Turaç Amerika’da

Türkiye’nin yerli fişek üreticisi Turaç Amerika’da SHOT SHOW 2020 ‘de.  Ülkemizi temsil ediyor.

 

1987 yılında, Mehmet. Saim ALTUNBAŞ tarafından yerli sermayeli bir şirket olarak kurulmuştur.  Av ve atıcılık sektörü başta olmak üzere savunma sanayi alanında Türkiye ve dünyaya hafif silah mühimmatı (tabanca fişeği, av fişeği, yivli tüfek fişeği ve ses fişeği) üretimi ve pazarlaması yapan uluslararası bir şirkettir.

 

Turaç, Çankırı Şabanözü’nde 440 dönüm arazi üzerine kurulu 13 adet bina ve 10.000 metrekare kapalı alandan oluşan üretim tesisleri, Ankara Tandoğan Genel Müdürlüğü ve Merkez Ofisleri ve İstanbul İstoç irtibat ofisiyle bunlara ek olarak 3 üst yönetim, 22 beyaz yakalı ve 155 mavi yakalı olmak üzere toplam 180 çalışanıyla proaktif olarak müşterilerine 7/24 hizmet sunmaktadır.

 

Turaç, yerel bazda sektörün lideri olarak ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, Slovenya, Çek Cumhuriyeti Bulgaristan, Tayland, Kuveyt, Uruguay, Mali, Hindistan ve Pakistan’ın da aralarında bulunduğu toplam 65 ülkeye 2009 yılından beri ihracat yapmakta ve 20 ülkenin askeri ve polis teşkilatlarına mühimmat tedarik etmektedir. Öte yandan küresel bazda ise 30 ayrı mamül, yarı mamül ve hammadde üreticisi firmanın Türkiye ve Ortadoğu bölge temsilciliğini yürütmektedir.

 

Turaç, Yeni DronSavar Fişeklerini, Amerika’da da Sergileyecek

Türkiye’de hafif silah mühimmatı alanındaki ilkleri ile bilinen Turaç, ABD’nin Las Vegas kentinde, 21-24 Ocak tarihlerinde düzenlenen SHOT SHOW 2020’ye katılıyor.

Kuzey Amerika ve Güney Amerika pazarlarındaki bilinirliğini arttırma hedefiyle fuara katılan Turaç’ın, farklı tipteki hafif silah mühimmatları, hâlihazırda bölge ülkelerinden; ABD, Guatemala, Kolombiya, Şili ve Uruguay’da kullanılıyor.

Ziyaretçilerini, 857 numaralı standında ağırlayacak olan firma, fuarda, avcılık ve atıcılık sporlarına yönelik geniş ürün ailesini sergileyecek. Dron tehditlerine karşı yeni geliştirdiği DronSavar fişekleri de ziyaretçilerin beğenisine sunacak olan firma, fuarda ayrıca geri dönüşüm konusunda, “Sıfır Atık Mavi” sloganı ile yeni başlattığı bir kampanyanın da lansmanını yapacak. Bu kampanya, 9x19 mm’lik boş kovanların ve plastik ayıraçların (separatör), geri dönüşümünü konu alıyor.

 

Dronlara Karşı Yeni Savunma

Turaç’ın, kendisine ait Sterling markası altında ürettiği Semi-Magnum, Magnum ve Super-Magnum tipindeki Dronsavar fişekleri, sırası ile 70, 76 ve 89 milimetre (mm) uzunluğunda fişek yatağına sahip av tüfekleri ile pompalı tüfeklerden ateşlenebiliyor. Farklı mesafedeki hedefler için optimize edilen bu fişekler, azami olarak 100 ila 150 metre (m) menzildeki dronlara tesir ediyor. Fişekler, piyasada yaygın olarak bulunan tüfeklerle herhangi bir ilave modifikasyon gerçekleştirilmeksizin kullanılabiliyor.

 

Her İhtiyaca Yönelik Av Fişekleri

Firmanın fuarda sergileyeceği avcılık ve atıcılık sporuna yönelik ürün ailesinde, Sterling markası altında ürettiği; Exclusive, Elegance, Big Game ve Competition serisi fişekler yer alıyor. Bu ürünlerin öne çıkan özellikleri ise şu şekilde:

  • Exclusive Serisi: Bu ürün ailesindeki fişeklerin; saçma numarası, barut türü ve tapa şeklinin yanı sıra menzil ve namlu çıkış hızları, özel av tiplerine göre optimize edildi.
  • Elegance Serisi: Bu aile içerisinde fişeklerin her biri, özel bir av tipine yönelik geliştirildi. 500 bar basınca ve 400 m/s çıkış hızına sahip bu fişeklerin saçma numaraları, 1 ila 10 arasında değişiyor.
  • Big Game Serisi: Büyük avlar için geliştirilen bu fişeklerle; şevrotin, tek kurşun, magnum slug ve paraşüt tipi saçma atılabiliyor.
  • Competition Serisi: Hedef atıcılığı, trap ve skeet türü müsabakalar için geliştirilen bu ürünlerde, sert ve yumuşak saçmalı fişeklerle tek kurşunlu fişekler de bulunuyor.